Python

Yayın tarihi :04-Ara-21

Python geçmişi: Python, yaygın olarak kullanılan nesne yönelimli, bilimsel ve etkileşimli üst düzey bir programlama dilidir. İlk olarak 1991 yılında Guido van Rossum tarafından tasarlandı ve Python Yazılım Vakfı tarafından geliştirildi. 1980 li yılların sonunda ABC programlama diline alternatif olarak planlandı. ABC programlama dili oluşturan bir ekipte uygulayıcı olarak çalışan Guido van Rossum daha sonra ABC'nin daha iyi özelliklerinden bazılarına sahip olan, ancak sorunsuz basit bir betik dili tasarlamaya karar vererek başlamıştır Pythonu kodlamaya.

Sürümleri: Python kodunun ilk sürümü (sürüm 0.9.0) Şubat 1991'de yayınladı. Sürüm 1.0 Ocak 1994 de ve yaklaşık 6 yıl sonra Ekim 2000'de de sürüm 2.0 yayınlandı. Sürüm 3.0 da 2008 yılında yayınlanmıştır. Son yayınlanan Python 3.0 sürümü, önceki versiyonuyla tam uyumlu değildir ve sürüm 2.x de yazılan kodların sürüm 3.x'da çalışması için değiştirilmesi gerekmektedir. Bugün itibari ile en son 3.10.2 versiyonu bulunmaktadır.

Uygulama alanları: Hemen hemen her türlü işletim sistemlerinde (Windows, Mac, Linux, Unix, Amiga, Symbian) çalışabilir. Python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi programlama, ağ programlama, web programlama, uygulama ve veri tabanı yazılımı programlama gibi birçok alanda yazılım geliştirebilirsiniz. Pythonu diğer programlama dillerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri çok büyük olayları az kod yazarak sonuca ulaştırmasıdır. Öğrenilmesi çok kolay bir dildir, hiç programlama geçmişi olmayan birisi dahi kısa süre içerinde öğrenebilir.

Yapay zeka ile kullanımı: Python hariç diğer programlama dilleri ile (R, Java, C#, Lisp) de yapay zeka öğrenimi yapılabilir ama Pythonun öğrenilmesi ve uygulanması diğer programlama dillerine kıyasa daha kolay olmasından ve birçok kütüphanesi de yapay zeka uygulamarında kullanılabildiğinden dolayı en çok tercih edilen dil konumundadır.

Paylaş:

Yorum Yap (*Yorumunuza kod eklemek isterseniz Kod Parçacığı Ekle butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz.)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol.