İstatistik

Yayın tarihi :04-Ara-21

İstatistik Nedir?

İstatistik; verilerin toplanması, belirlenmiş kalıplar çerçevesinde organizasyonu ve analizlenmelerini konu edinen, matematiksel uzantılar temelli geniş kapsamlı bir bilim dalıdır. Günümüzde istatiktik bilimi hemen hemen her alana (sağlık, sosyoloji, tarih, nüfus, iş vb.)entegre edilmiştir ve bu bilim dalının kullanılmasına bağlı olarak oldukça etkili sonuçlar elde edilmektedir. 

İstatistik biliminin entegre edildiği güncel alanlardan birisi de veri bilimidir. Bilindiği üzere yapay zeka uygulamalarında, istekler doğrultusunda geliştirilen spesifik veriler kullanılmaktadır. Bu noktada ise istatistik bilimi, çalışmalarımızın temeli sayılabilecek bu verilerin toplanmasından analizlenmelerine kadar geçen süreci oldukça kısa, başarılı ve etkili bir şekilde olasılık veya gerçek değerlerin ifade edilmesi sürecinde yönetim görevi görmektedir.

Yukarıda bahsedildiği üzere istatistik bilimi birçok uygulama alanında kullanılan oldukça geniş kapsamlı bir konudur. Bu çalışmamızda ise, istatistik biliminin spesifik olarak geliştirilen bazı modüllerinin, bizlerin temel hedef noktası olan yapay zeka ile ilişkisini ele alacağız. Bu süreci daha etkili anlayabilmek ve yönetebilmek için, genel istatistik bilgilerinden yüzeysel ancak yapay zeka ile ilişkili bilgilerden derinlemesine bahsedeceğiz.

İstatistik ve Yapay Zeka

Veri bilimi uygulamalarının temeli ve uygulanma süreci, istatistiksel ifadelerden meydana gelmektedir. Bu noktada yapay zeka alanında yapılmak istenilen çalışmalarda istatistik kullanımı oldukça güçlü bir araç olarak kabul edilebilir. Bu durumun temel nedenlerinden bazıları arasında; matematiksel uzantılar kullanılarak oluşturulan bilgi merkezli çıktıların tahminlenmesinin basit ve anlaşılabilir olması ve/veya tahminlemenin ötesinde gerçek somut çıktılar elde edilebilmesi verilebilir. Bu bilgilerden hareketle istatistik, verilerin teknik analizlemelerini gerçekleştirmek için matematiğin kullanıldığı ve buna bağlı olarak olasılık veya gerçek sonuçların meydana gelmesinde kullanılan güçlü bir araç olarak ifade edilebilir.

Yapay zeka alanında başarılı uygulama yapmak isteyen kimseler, kelimenin tam anlamıyla istatik biliminde yetkin olmaları gerekmektedir. Bu yetkinliğin olumlu artışı ile doğru orantılı olarak, yapay zeka çalışmaların başarı oranında artış ivmesi meydana gelmektedir. Bu durumun temel dayanağı ise, anlaşılacağı üzere yapay zeka alanında veri toplama ve analizlenmelerinde istatistik biliminin kullanılmasıdır. 

Yakın tarihimizde istatistik bilimi araçları esas alınarak, Python programlama diline özel matematiksel modüller geliştirilmiştir. Geliştirilen bu modüller sayesinde, yapay zeka uygulamaları sürecinde gerçek değerli verilerin istatistiksel olarak analizlenmeleri sağlanmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap (*Yorumunuza kod eklemek isterseniz Kod Parçacığı Ekle butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz.)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol.